Csapatépítő programok- A kvíz
Gyakran merül fel a gondolat, hogy csapatépítő programokat, játékokat szervezzünk házon belül. Ezzel nem csak pénzt tudunk spórolni, de lehetőségünk adódik a kollégák bevonására, a közös alkotásra is. Ha eldöntöttük, hogy az adott eseményre nem szeretnénk külső szolgáltatót, már indulhat is a szervezés! Gyakran felmerül azonban a ’mit is kéne’ kérdése. Az egyik legkedveltebb, és viszonylag könnyedén kivitelezhető csapatépítő játék a kvíz. Ennél a programnál a kollégák kényelmesen elhelyekedhetnek egy-egy ital mellett, annyira tudnak bevonódni, amennyire nekik kényelmes, közben lehetőségük van társaikkal kapcsolódni, beszélgetni, illetve a versenyhelyzet is motiválja őket a részvételre. Az interneten manapság minden elérhető, könnyedén halászhatunk össze előre összeállított kérdés listákat, de ha sajátokat írunk, jobban meg tudjuk határozni a témákat, nehézséget, a csapat kultúrájához illesztést.
Tippek egy kvízest összeállításához:
- Döntsük el a formát! Gyors megoldás lehet, ha használunk egy online felületet és minden csapat a telefonján játszik, ehhez például jó megoldás a Kahoot, Canva vagy Menti. Ennél viszont kicsit időigényesebb de látványosabb, ha saját PPT-t készítünk a kérdésekkel, válaszokkal, képekkel, effektekkel kiegészítve. Ilyenkor a csapatok papír alapon írhatják a válaszokat.
- Határozzuk meg az időkeretet! Egy jól összeállított program körülbelül 1-3 órában tud működni, mi a 2-2,5 órát ajánljuk leginkább, amibe kényelmesen belefér sok kérdés, szünet, a válaszok ellenőrzése, eredményhirdetés is. Egy 2 órás kvízre körülbelül 50 kérdéssel érdemes készülni, illetve két 10 perces szünettel.
- Válasszunk kérdés típusokat! Minél többfélét használunk, annál izgalmasabb lesz a programunk. Egy alkalomra érdemes nagyjából 6 típust választani, és mindegyikben 5-10 kérdést feltenni. A következő kérdés típusok fordulhatnak elő:
- Feleletválasztós (ABCD): Válaszd ki a helyes megoldást a 4 közül!
- Igaz-hamis: Igaz vagy hamis az adott állítás?
- Nyitott kérdések: Válaszolj a kérdésre 1-2 szóban!
- Anagramma: Összekeveredtek a betűk, rakj ki belőlük egy értelmes szót/mondatot!
- Kitalálós: Találd ki kiről vagy miről van szó! Minél kevesebb állítás alapján rájössz, annál több pontot kapsz!
- Hang felismerés: Ismerd fel a legjátszott hangot, ki és mit ad elő?
- Kép felismerés: Mi látható a képen?
- Kapcsolatkör: Válaszolj a kérdésekre és mondd meg, hogy mi a kapcsolat a válaszok között!
- Párosítós: Melyik állításhoz melyik tartozik?
- Vádolás: Ebben a körben melyik csapat teljesített a te csapatodnál gyengébben? Írd le a nevüket!
- Válasszunk kérdés kategóriákat! Itt is annál színesebb lesz a csapatépítő program, minél több témát lefedünk. Igyekezzünk mindenből ugyanannyi kérdést találni, körülbelül ugyanolyan nehézséggel. Érdemes számításba venni a résztvevők korát, nemét, foglalkozását, hobbiját stb. A következő kategóriák fordulhatnak elő:
- Bulvár, hírek és TV; Élővilág; Filmek és sorozatok; Földrajz; Gasztronómia és Életmód; Irodalom; Játékok; Matematika, logika és közgazdaságtan; Mémek; Mindennapok; Művészetek és színház; Nyelv; Politika és közélet; Sport ;Társadalomtudományok ;Technológia és közlekedés; Természettudományok és emberi test; Történelem; Vallás és mitológia; Zene; Cégspecifikus kérdések
- Ha megírtuk a kérdéseket, bizonyosodjunk meg a válaszokról is, illetve készülhetünk néhány fun-factel, képpel is az adott témában.
- A játék során egy játékvezetőre lesz szükség, aki felolvassa a kérdéseket, ismerteti az adott kör szabályait.
- Ha végig mentünk a kérdéseken, szünet után a csapatok cseréljenek lapokat és javítsuk ki együtt a válaszokat.
- Egyenlő pontszám esetére érdemes egy szétlövéssel készülni, ami annyit tesz, hogy egy számmal megválaszolható kérdést teszünk fel, amelyik csapat pedig közelebb tippel, az nyer.
Természetesen a leggyorsabb megoldás az, ha kiszervezzük a kvízt, így már jól bevált kérdéseket, felkészült játékvezetőt fogunk kapni. Akár egyéni kvízek összeállításával is keressetek minket bátran! További információkat itt olvashattok!